december 2021 | livetmedanso
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Livet med AnsoNär livet kommer emellan
  • Profil
  • Kategorier
    • Dagboksinlägg
    • Random
    • Johanna
    • Träning
    • Psykisk ohälsa
    • Mina barn
    • Medberoende
    • Hem och inredning
    • Shopping
    • Tillbakablickar
  • Arkiv
    • januari 2022
    • december 2021
    • november 2021
    • oktober 2021
    • september 2021
    • augusti 2021
    • juli 2021
    • juni 2021
    • maj 2021
    • april 2021
    • mars 2021
  • Om mig
  • Min träning
  • Vårt skyddsnät

    Instagram @annsofietedfors

    Instagram annsofietedforsInstagram annsofietedforsInstagram annsofietedforsInstagram annsofietedforsInstagram annsofietedfors

    Missa inte nya inlägg!

    Jag heter Annsofie och skriver om psykisk ohälsa, medberoende och andra utmaningar i livet. Hur tar man sig bäst igenom svåra perioder och hur bearbetar man traumatiska upplevelser?

    Mina texter handlar främst om min/vår situation i nutid, men jag skriver också om sådant som hänt tidigare. Händelser som gjort att vi är där vi är idag. Och varför vi fastnat i kaos.

    För frågor och inspiration: info@livetmedanso.se

    • Nouw
    livetmedanso
    livetmedanso
    Annsofie, Stockholm

    Mest lästa

    • Hur jag upptäckte (fick veta) att Johanna tog droger (60 585)
    • Theralen-överdos den 10 maj 2019 (47 674)
    • 2020 - värsta året ever! (18 295)
    • Josefin och OnlyFans (18 165)
    • Påskafton 2019: Jag körde Johanna till SIS Råby (10 498)
    • Dag 2 med HelloFresh Vegetarisk (5 236)
    • Johanna skaffar ett liv (4 934)
    • Vem har sagt något om kärlek (4 852)
    • Jobbdag för oss båda (4 206)
    • Oväntad avlastning (4 042)

    Nyårsaftons kväll

    fredag 31 december 2021, 20:59

    Vid halv sextiden tog jag och Johanna tunnelbanan till Östermalmstorg och promenerade därifrån till Josefin (ca 10 min). Varje gång jag kommer dit och rör mig i de kvarteren, så känns det rätt i hela kroppen att flytta dig. Att bo på Södermalm är en gammal dröm som gått i uppfyllelse, men det var Östermalm jag lärde känna först. Det var där jag alltid bodde, när jag var i Stockholm innan jag flyttade hit. Det var därifrån jag utforskade staden och där jag kände mig hemma först.

    När jag kliver in i porten och ut på innergården och in i gårdshuset, så känner jag mig väldigt hemma. Johanna bodde där i ett par veckor, när hon var rädd i huset på Ekerö och hon bodde där när hon var på rymmen. Och vi bodde där i februari, mellan huset på Ekerö och lägenheten på Södermalm. Och Josefin har bott där i dubbla omgångar. Och jag har sovit där en natt då och då, bland annat inför en av LVU-rättegångarna.

    Det känns som ett bra beslut att byta kök, bygga förvaring och lägga om ett par golv. Och bo där ett tag. En bra insikt inför det nya året. Eftersom det är då beslutet och en eventuell renovering och flytt ska ske.

    Vi beställde indiskt. Det betyder att vi bröt traditionen med Max på nyårsafton. Vi har haft fyra år på raken, som vi tagit bilen och ätit på Max. Två år där inne och två år i bilen. Två gånger i Bromma och två gånger i Solna. En gång köpte vi nämligen maten på Max i Bromma och efterrätten på Max i Solna. Det var förrförra året.

    I väntan på maten spelade jag och Josefin Den försvunna diamanten. Johanna satt och googlade tatueringar. Och hade nys-maraton. Prosit!

    Efter maten åt vi en halv Marabou-tårta. Eller JAG åt en halv tårta. Johanna och Josefin tog varsin liten bit och jag åt resten. Milly tittade bedjande men fick såklart inte smaka.

    Fy fan vad illa jag mådde sen!

    Men då var det dags för varsitt glas Prosecco. Innan jag skulle promenera hem ensam. Johanna stannade hos Josefin. När jag gick följde Johanna med ut för att ta en cigg och Josefin följde med för att kissa Milly. Vi kramades hejdå och sedan promenerade jag hem längst Strandvägen och Skeppsbron. Vid Slussen tog jag tunnelbanan sista biten. Jag var sååååå törstig efter den indiska maten och den söta chokladtårtan.

    Nu är det två timmar kvar av 2021. Den näst sista timmen ska jag titta på min serie och den sista timmen ska jag nog sova. Tror jag. Med öronproppar för att inte bli väckt av fyrverkerier. I morgon ska jag till gymmet igen. Jag längtar!

    • (5)

    Gillar

    Kommentarer

    Nyårsträning

    fredag 31 december 2021, 15:56Innehåller affiliate-länkar

    Tre timmar blev det på gymmet idag. Tre timmar BEN. Ett riktigt bra avslut på 2021. Eftersom jag har bestämt mig för att gå utfallsgång VARJE benpass (alltså varannan dag) så började jag med det. Och jag ökade med 5 kg jämfört med i förrgår. Det kändes i ben och rumpa. Och det kommer nog att kännas i morgon. Bästa träningsvärken!

    Josefin var också där och en massa annat trevligt folk. Alltså killar. Jag pratar ju nästan uteslutande med killar på gymmet. Minst 9 av 10 som jag "umgås" med på gymmet är män. Och idag var nästan alltihop där. Jag ville liksom inte gå därifrån. Trevlig!

    Men energin tar slut efter ungefär tre timmar, oavsett om jag vill eller inte. Och även om jag har kaffe och mellis med mig.

    Jag känner mig riktigt taggad på ett nytt träningsår. Anmälan öppnade igår, till Tyngres tävling i april och det kittlade faktiskt till lite. Jag blev lite sugen trots allt. Men datumet krockar med Johannas flytt till nya lägenheten, så det går inte. Vilken tur, haha! Då slipper jag fundera och lockas. Eller skrämmas och därmed anta utmaningen. Jag har ju en dålig vana av att utmana mig själv i saker som skrämmer mig.

    Nu ska jag och Johanna ta tunnelbanan till Josefin och Milly för att hänga där ikväll. Vi ska beställa Foodora (hoppas att det är öppet) och bara mysa. Det kanske kommer ett inlägg med bilder senare ikväll. Men jag lovar inte ;)

    Tävling
    • (4)

    Gillar

    Kommentarer

    Tre dejter på tre dagar

    torsdag 30 december 2021, 20:34

    Inte nog med att jag tog en fika med Magnus i tisdags och med Sami igår - nu har jag just kommit hem från en tredje dejt på lika många dagar. Ikväll blev det dock ett glas bubbel i stället för kaffe.

    Det var en kille från gymmet som hörde av sig och vi träffades i Liljeholmen och hittade en ny bar som hade öppnat i gallerian där.

    Nu måste jag poängtera att ingen av dessa träffar var någon DEJT. Alla tre killarna är bara vänner till mig. Av någon anledning dras jag bara till män. Oavsett om det handlar om förhållanden eller vänskapsrelationer. Jag reflekterar inte ens över det längre.

    Det händer dock att vissa män tror att vi "har något" bara för att jag hejar på dem och tycker om att prata med dem. Om det inträffar, så brukar jag stöta bort dem snabbt och hårt. Jag kan inte vara vän med en man som vill något mer än att bara vara vänner. Då får de inte mer än ett kort hej i fortsättningen. För att tydligt markera att jag inte har något intresse på DET sättet.

    Men de flesta män är bra på att tolka min sociala artighet enbart som en kompisrelation. Jag har nog ett tjugotal sådana manliga vänner på gymmet. Som jag alltid pratar med när vi ses. Och som är lika införstådda som jag med att det är så. Och lika många som jag låtsas att jag inte ser. Såklart hejar jag eller säger något artigt, om vi hamnar bredvid varandra eller möts, men jag skyndar mig att bli upptagen med ett nytt set eller med mobilen.

    Patrik som jag träffade nu ikväll tillhör kategorin jag alltid pratar med när vi träffas. Vi brukar till och med kramas (vilket är ganska ovanligt sedan corona-pandemins inträde i världen). Det var trevligt att lära känna honom lite mer, utanför gymmet.

    När jag kom hem strax efter klockan åtta ställde jag mig att laga en sen middag. Hade jag planerat att åka iväg ikväll, så hade vi ätit en tidig middag. Men det funkade ändå. Och kul att jag kunde vara lite spontan för en gångs skull.

    Faktum är att jag känner mig på bra humör efter att ha varit ute på lite "äventyr" och av TRE sociala aktiviteter med vänner de senaste dagarna. Och jag känner mig DUKTIG som har umgåtts med folk. Mer sånt 2022! Det är så lätt att hamna i en osocial och isolerad bubbla. Jag måste ta mig ur den nu. Det är verkligen dags! Därför är jag nöjd med de sista dagarna av detta året. Nöjd med att jag inte sköt upp mitt sociala startskott till nästa år.

    Skål för det!

    • (2)

    Gillar

    Kommentarer

    livetmedanso

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2022-02-20 04:48